KAYSERİNİN TÜRK MOBİLYA SEKTÖRÜNDEKİ ÜRETİMİ, ÖNEMİ VE KONUMU

Kayseri Türkiye'nin ortasında bulunan sanayileşmiş ülkemizin önemli şehirlerinden birisidir. Kayseri şehir merkezinin 700.000 nüfusu vardır, şehrimiz ismini pastırma ve sucukla duyurmasına rağmen 1990'ı yıllarda mobilya sektörünün hızla gelişmesi nedeniyle artık kanepe, koltuk, ve yatak şehri olarak anılmaya başlamıştır. Şu anda Türkiye'ye kurulu bulunan en büyük 20 mobilya fabrikasının 11'i tek başına Kayseri'dedir ki bu da var olan potansiyelin en iyi göstergesidir. 

Sektörün Kayseri'de bu denli gelişmesi ilginçtir. Çünkü, Mobilya sektörünün iki önemli hammaddesi olan ağaç ve kumaş için şehirde ne ormanlık alan ne de pamuk tarlaları mevcuttur ancak, sektördeki açığı gören ve buna göre yatırım yapan Kayseri'yi sanayiciler hızla büyüyerek mobilya konusunda Türkiye'nin lider şehri konumuna gelmişlerdir. Bu gün Kayseri'de vergi kaydı olan mobilya sektöründe faaliyet gösteren 3,500'i aşkın firma bulunmaktadır, bunlardan yaklaşık 400 tanesi ciddi anlamda fabrikasyon seri üretim yapabilen ihracata dönük çalışan firmalardır. 

Kayseri Organize Sanayi Bölgesi Türkiye'nin en büyük Organize Sanayi Bölgesidir, OSB'ye kurulu fabrikaların %60'ı mobilya sektörüne yönelik imalat yapmakta iken kapalı alan miktarı ile de mobilya sektöründeki fabrikalar OSB'nin %70'i oluşturmaktadır. Buna ilaveten sektörü içinde barındıran 1.000 işyerinin bulunduğu Ağaç İşleri Sanayi Sitesi, 450 işyerinin bulunduğu Doğu Sanayi Sitesi, Mobilya satış mağazalarının ve bir kısım imalatçıların bulunduğu 800 işyeri olan Eski Sanayi Bölgesi ve şehrin muhtelif yerlerine dağılmış 6 küçük sanayi sitesinde faaliyetlerine devam etmektedirler. 

2004 Yılı içerisinde Kayseri OSB'nin genişleme çalışmaları nedeniyle dünyada bir ilk gerçekleştirilerek 31 Temmuz 2004'e 101 adet fabrikanın temelleri aynı anda atılmış, 2004 yılı sonuna kadar ise bu sayı 183 adede ulaşmıştır. Bu fabrikalar temel atmadan önce noter taahhüdünde bulunarak inşaatı 2 yıl içinde bitirme ve üretime geçme sözü vermişlerdir. Mobilya sektörünün Kayseri'de bu denli büyük olmasının ağırlığı yeni fabrikalara da yansımış ve yine bu fabrikaların %50'den fazlası mobilya üretimi ile ilgili işletmelerdir. 2005 ve 2006 yıllarında bu fabrikaların faaliyete başlamaları ile beraber Kayseri mobilya sektörü şu anki kapasitesini %50 daha artırarak sektördeki liderliğini de açık ara önde götürmeye devam edeceğini şimdiden göstermektedir. (Kayseri'de temelleri atılan bu 188 fabrikaya hiçbir devlet desteği veya teşviki hatta arsa dahi verilmemiştir, Kayseri teşvik yasası kapsamı dışındadır, bu da özel sektörün gücünü göstermektedir.) 

Son yıllarda yurt dışına açılarak ihracat yapan firmalarımız Ar-ge çalışmalarına da büyük bütçeler ayırarak ihracat yaptıkları ülkenin kültürüne ve geleneklerine göre de üretim yaparak çok yönlü bir görünüm sergilemeye başlamışlardır. Kayseri'de mobilya sektöründe yabancı ortaklı yatırımlara sıcak bakan, istenilen ürün çeşidine ve tipine göre üretim yapabilecek ve ihracat yapmak isteyen yüzlerce büyük firma bulunmaktadır.